Ejendommen er beliggende i Centrum af Slagelse - i gå afstand fra alle bymidtens øvrige faciliteter og ud til Langes Gård hvor der generelt er gode P-muligheder. I dag er bebyggelsen overvejende lægehus.
Indvendigt byder lejemålet på en traditionel udlægning med receptionsområde lige ved trappe- og elevator skakt, hvorfra der er fordelingsgang med kontor/klinikrum på hver side, og en god kombination af rum størrelser - og sammensætning. Gode toilet forhold samt pænt personalekøkken.
Generelt er lokalerne lyse og moderne i deres fremtoning- med respekt for bygningens alder og karakteristika, hvor rustikke elementer som fritlagte hanebånd/bjælker, træbeklædte lofter mv., er med til at give et hyggeligt præg.
Lokalerne er særdeles velegnede til såvel kontor og administration samt fortsat klinik/behandler/konsultationsmæssige formål. Indretningen og opdelingen giver endvidere gode muligheder for eks. kontor-/klinik/-behandler fællesskab
Der er mulighed for at til leje yderligere arealer i ejendommen.