Stor og regulær boksbutik på 999 m² med en attraktiv og meget synlig beliggenhed ved trafikeret rundkørsel/indfaldsvej i Faaborg.
Ejendommen er opført i 2007 og fremstår udvendigt i rigtig god stand.
Lejemålet entreres via vindfang med dobbelt skydedørsparti på ca. 25 m², som giver kunderne mulighed for let adgang. Lejemålet er indrettet med et stort salgsareal på ca. 825 m², hvorfra der er adgang til mindre lager, kontor, kundetoilet og personalefaciliteter i form af toilet, omklædnings-/baderum samt frokoststue med tekøkken. Derudover findes der et indskudt dæk hen over kontoret og personalefaciliteterne.
Butiksarealet har en god loftshøjde på ca. 5 meter i siderne og stigende til ca. 5,5 meter i midten. Der findes 6 større ovenlysvinduer, som giver et godt lysindfald.
I lejemålets bagerste del er der via lynport på 3,5 x 3,5 meter, adgang til varegård med delvis overdækning. Varegården er befæstet med SF-sten og hegnet hele vejen rundt. Der er adgang til parkeringspladsen via stor dobbeltlåge.
Lejemålet opvarmes med fjernvarme og der findes 4 kaloriferer i butiksarealet. Lejemålet overtages som beset med den nuværende gulvbelægning (epoxy).
Til lejemålet hører stor parkeringsplads med gode tilkørselsforhold og plads til ca. 35 biler.
Den tidligere lejer, Jem & Fix, har drevet byggemarked fra ejendommen i 16 år.
Udlejer har udarbejdet planløsning for opdeling af ejendommen i 2 næsten lige store lejemål, på henholdsvis 480 m² og 519 m². Denne planløsning vil også indebære, at varegården nedlægges, og der etableres separat adgang til lejemålene. Dermed skabes der også samlet flere parkeringspladser til ejendommen.