Beliggende på god gade i den nordvestlige bydel, tæt ved kulturinstitutionen Fængslet og sportshal og i gåafstand fra midtbyen, banegården, statsskolen og det nye Campus Horsens med 1.000 vis af studerende.
Der er tale om et samlet salg af 2 selvstændige ejendomme.
Kpt. Andersens Gade 5 opført i 1910 røde mursten og med eternittag. Boligareal 280 m² fordelt på 3 etager/6 stk. 2-værelses lejligheder i størrelse 38-51 m². Desuden fuld kælder på 102 m² med bl.a. fælles vaskerum.
Kpt. Andersens Gade 7 opført i 1913 røde mursten og med eternittag. Boligareal 298 m² fordelt på 3 etager/4 stk. 2-værelses lejligheder i størrelse 44-53 m² og 1 stk. 4-værelses lejlighed på 105 m². Desuden fuld kælder på 105 m² med bl.a. fælles vaskerum.
Med undtagelse af den store lejlighed i nr. 7, som er med eget badeværelse med toilet, har lejligheder fælles toilet på baggangen og badekabiner i soveværelser.