Åboulevarden 85
8700 Horsens

Sagsnr. 115743B

Ejendomstype

Etageareal

Grund

391 m²

215 m²

Kontantpris

Købspris pr. m²

Årlig driftsudgift

Årlig driftsudgift pr. m²

5.000.000 kr.

12.788 kr.

15.000 kr.

38 kr.

En perle af en domicilejendom

Åboulevarden 85 er en sjælden perle af en ejendom, der kombinerer en god placering i smukke omgivelser med en usædvanlig god fremtoning.

Bindingsværkshuse tager os tilbage til en svunden tid og er med til at give et helt særligt udtryk. Ejendommen har eksisteret siden 1760 og er sidenhen renoveret og moderniseret i 1991.

Enhver virksomhed, der kommer til at huses på adressen, vil automatisk blive en del af husets lange historie og noget helt særligt i Horsens by.

Fra første blik på bygningens flotte udformning og interiør ser man de synlige loftsbjælker og fyrretræsgulve, og det står klart at dette er en kategori af bygning, som man sjældent får at se - og som der ikke findes mange af. Ejendommen er opført i smukt og traditionelt bindingsværk og fremstår ovenud velholdt og pæn.

Ejendommen er fredet.

I stueplan finder du 185 m² butikslokale med trappe til første sal, hvor der er 206 m² fordelt på butikslokale og separate mødelokaler. Derudover har ejendommen også 150 m² uudnyttet tagetage. Ejendommens stueplan indeholder opvarmet lager, hall med tekøkken, 2 toiletter, garderobe samt trappe til 1. sal, arkiv og større uopvarmet lager. 1. sal er indrettet med stort åbent kontor, idet dog kontor og mødelokale er etablereret med glasadskillelse.

Ejendommen er velegnet til showroom og som kontordomicil til liberale erhverv, hvor flot præsentation af enten produkter eller virksomheden er en prioritet. Endvidere kan ejendommen anvendes til restaurant eller café.

De smukke lokaler skaber en stemning fra en anden tid men i moderne og stilrene omgivelser.

Der er tinglyst ret til 4 parkeringspladser til ejendommen.

Ved midtbyen, tæt ved Horsens nyeste bydel Lilli Gyldenkildes Torv, ligger Åboulevarden 85. Som en del af Horsens' projekt om at bringe "åen tilbage til byen" vil området kun blive mere attraktivt med tiden.

Projektet har til formål at føre Bygholm Å tilbage til sit oprindelige forløb. Det vil gøre åen til en integreret del af Horsens midtby, der skal tiltrække mennesker til de smukke omgivelser.
Også i fremtiden vil der derfor være en god menneskestrøm til og forbi ejendommen, og Åboulevarden 85 vil have den bedste placering i forhold til det nye projekt, da den kommer til at ligge langs åen.

Som det fremgår af planerne, vil åens udvidelse skabe en oase, der anlægges så centralt i Horsens, som det næsten er muligt.

Læs mere

Vil du vide mere?

Per Ahlgreen

per@nordicals.dk

+4540206715

Vitus Berings Plads 6, 8700 Horsens

+4576282610

8700@nordicals.dk

Besøg vores mæglerside

Lignende ejendomme

Til top