Sofiendalsvej 73-75
9200 Aalborg SV

Sagsnr. I170514

Ejendomstype

Etageareal

Grund

Energiklasse

1.117 m²

4.867 m²

E

Investeringsejendom - bolig og erhvervsudlejning sælges

Investeringsejendom beliggende på Sofiendalsvej i et attraktivt erhvervsområde sælges.

Ejendommen er beliggende tæt på mototvejsnettet, City Syd og Aalborg C, og der forefindes mange forskellige erhvervsvirksomheder i området.

Bygning 1 (stuehus 313 m² plus 64 m² kælder):
Bygningen benyttes i dag til udlejning. Der er pt. 10 lejere samt fælles køkken, stue og toilet og badefaciliteter. Bygningen fremstår velholdt såvel udvendig som indvendig. Alle værelser er pt. udlejet. Kælder benyttes til opbevaring. Det bemærkes at ejendommens 1. sal er godkendt til beboelse og stueetagen er godkendt til erhverv.

Lagerbygning (804 m² plus 494 m² kælder):
Lagerafsnittet består af 3 sektioner på ca. 268 m² pr. stk. samt 494 m² kælderareal. Lagerafsnittet er søjlefrit med god lofthøjde, støbte gulve og port adgang. Lageret er isoleret og opvarmet via kaloferievarmere. Sælger har indrettet et nyt showroom i lagerafsnittet på 364 m² som er opvarmet via oliefyr. Resten af ejendommen er opvarmet med fjernvarme. Der er trappeadgang til kælderarealet som er velegnet til opbevaring.

Sælger ønsker at forblive som lejer af showroom på 268 m² samt en del af lagerafsnit på længere varig lejekontrakt. Der henvises til lejemålsoversigt på side 20 i nærværende lejeopstilling.

Der medfølger et ubebygget grundareal beliggende på hjørnet af Lange Müllers Vej og Sofiendalsvej på 969 m² - matrikel nr. 8y

Ejendommen har mange anvendelsesmuligheder inklusiv lager, engroshandel, værksted, fritidsformål, klinikker og kontorer m.v.

Læs mere

Denne ejendom er solgt

Vil du vide mere?

Skibbrogade 3, 2. sal, 9000 Aalborg

+4598134000

9000@nordicals.dk

Besøg vores mæglerside

Lignende ejendomme

Til top