Aalborgvej 1, Øster Ørbæk
9670 Løgstør

Sagsnr. 2373V

Ejendomstype

Etageareal

Grund

Energiklasse

2.159 m²

9.029 m²

C, F

Kontantpris

Købspris pr. m²

Afkast

Årlig lejeindtægt

Årlig lejeindtægt pr. m²

Årlig driftsudgift

Årlig driftsudgift pr. m²

5.475.000 kr.

2.536 kr.

13,52 %

892.712 kr.

413 kr.

147.957 kr.

69 kr.

NY PRIS! Særdeles synlig beliggende erhvervsejendom fuld udlejet til Toyota forhandler, undervognsbehandling og tankstation

Særdeles synlig beliggende erhvervsejendom fuld udlejet til Toyota forhandler, undervognsbehandling og tankstation.

Ejendommen ligger i udkanten af Løgstør, lige ud til rundkørsel til trafikårer, og består af tre bygninger på den store indhegnede grund.

Ankerlejer er MTH Biler, der driver otte butikker i henholdsvis Nykøbing Mors, Thisted, Brovst, Løgstør, Aars, Grenå, Randers og Hadsund. Der er omkring 150 ansatte, og de har forhandlet Toyota siden 1963.

MTH Biler lejer de to bygninger med facade mod vejen, samt en del af den tredje bygning.

Hovedbygningen indeholder kundeområde, salgskontor, udstillingsområde til nye biler, værksted, pladeværksted samt nyindrettet tagetage til møderum, frokostrum og velfærdsrum. Bygningen er løbende ombygget og istandsat og opfylder alle krav, som Toyota har stillet. MTH købte den daværende Toyota forretning i 2018 og indgik den nuværende lejekontrakt.

I forlængelse af hovedbygningen ligger en udstillingshal til brugte biler, der er indrettet med udstillingshal og klargøringsværksted. Bygningen er løbende renoveret med nye facader, nye lofter m.v.

Den tredje bygning ligger bagtil på grunden og er opdelt i to lejemål - en større del til koldlager for MTH Biler og en mindre del indrettet og udlejet til undervognsbehandlingsvirksomhed, der har været i ejendommen siden 2007.

Endvidere er der en tankanlæg med fire tanke til selvbetjent tankstation. Tankene er gennemgået og renoveret ved lejemålets start i 2015.

Grunden er for store deles vedkommende befæstet med asfalt, og der er græsplæner flere steder til biludstilling.
Grunden er indhegnet og der er adgang via to dobbelte gitterporte.

En fuld udlejet ejendom med minimum af administration.

Ejendommen kan enten købes fysisk for kontant kr. 5.475.000 eller ved køb af det ejende selskab, se nedenfor.

Overdragelse af ejendommen i selskabsform:
Ejendommen sælges i selskabsform ved overdragelse af samtlige anparter i det ejende selskab Ejendommen 2014 ApS, CVR-nr. 35 63 74 35.
Købesummen for anparterne bliver den endelige opgjorte egenkapital pr. overtagelsesdagen til kurs 100.

Selskabet er stiftet i 2014 til indkøb af ejendommen, og selskabet har derefter været i almindelig drift.

Selskabet har aflagt seneste årsregnskab pr. 31.12.2023, og der kan på grundlag heraf opstilles følgende åbningsbalance:

Aktiver
Ejendomsværdi tkr. 5.475
Øvrige aktiver tkr. 97
Aktiver i alt tkr. 5.572

Passiver
Egenkapital tkr. 2.559
Udskudt skat tkr. 276
Realkreditlån tkr. 2.547
Deposita tkr. 18
Øvrige passiver tkr. 172
Passiver i alt tkr. 5.572

Købers kapitalbehov:
Den foreløbige kontante købesum for anparterne forventes at andrage ca. kr. 2.900.000 inkl. selskabets løbende drift for indeværende regnskabsår 1.1.2024-31.12.2024.
Der er ingen passiver, der skal refinansieres.
Købers kapitalbehov forventes således at andrage ca. kr. 2.900.000.

Læs mere

Vil du vide mere?

Jesper Bruun Fangel

jef@nordicals.dk

+45 8915 3300

Østervold 42, 2. sal, 8900 Randers C

+4570203911

8900@nordicals.dk

Besøg vores mæglerside

Lignende ejendomme

Til top