Sag | 04.03.2026
Nordicals Fyn har netop gennemført salget af den attraktive boligudlejningsejendom Garvergaarden i Svendborg – en samlet portefølje bestående af 38 moderne ejerlejligheder på adresserne Ravnemøllevej 12-14, Holmevej 5, 7 og 9 samt Dronningholmsvej 40-42.
Ejendommen, der er ejet af Halberg Properties, er solgt for et tocifret millionbeløb til en lokal, sydfynsk ejendomsinvestor, der med handlen udvider sin portefølje yderligere i området.
Garvergaarden er kendetegnet som en moderne og veldrevet ejendom, med elevatorer, altaner og grønne fællesarealer – et attraktivt aktiv i et marked med lav tomgang, høj efterspørgsel og fortsat tilflytning til Svendborg.
Fynsk investeringsmarked i markant fremdrift
Markedsaktiviteten på Fyn er i klar vækst, hvilket afspejles i både transaktionsvolumen og investorinteresse. Transaktionsvolumen på Fyn er steget med over 35 % det seneste år, og aktiviteten forventes at fortsætte i 2026. Særligt boligudlejningsejendomme tiltrækker en markant investorkreds – både lokalt og nationalt.
“Vi oplever et investeringsmarked i stærk fremdrift – både i Odense, i Svendborg og på resten af Fyn. Efterspørgslen efter velbeliggende boligudlejningsejendomme er vokset markant, og investorerne er mere aktive end vi har set i flere år. På tværs af Fyn er der høj aktivitet og flere sager i pipeline, og vi ser en tydeligt stigende interesse blandt både lokale og nationale investorer. Det afspejles også i salget af ”Garvergaarden”, som er et stærkt og stabilt aktiv i et marked med lav tomgang og fortsat befolkningstilvækst” fortæller indehaver ved Nordicals Fyn, Morten Rasmussen.
Vi oplever stor interesse for Svendborg, hvor vi har handlet ejendomme for et markant trecifret millionbeløb i løbet af det seneste år. Vi har flere andre markante ejendomme, beliggende i Svendborg, på vej i markedet og er meget optimistiske for markedet på Sydfyn.
En attraktiv handel i en by i vækst
Svendborg har gennem de seneste år oplevet stigende tilflytning og voksende interesse fra både investorer og udviklere. Det skyldes bl.a. et lavt udbud af moderne lejeboliger, et stærkt lokalt erhvervsliv samt byens position som kulturelt og regionalt centrum på Sydfyn.
Markedet for boligudlejningsejendomme i Svendborg er præget af høj absorption og lav tomgang, og efterspørgslen efter kvalitetsboliger overstiger fortsat udbuddet – en udvikling, der understøttes af flere analyser af investeringsmarkedet på Fyn.
Stærkt samarbejde sikrer succesfuldt salg
Salgsprocessen har været varetaget af indehaverne Niels Peter Nøddeskou-Fink og Morten Rasmussen fra Nordicals Fyn, der i stærkt samarbejde har forestået rådgivningen samt forhandlingerne af handlen.
“Garvergaarden er en særdeles attraktiv boligudlejningsejendom, og vi er glade for at have sikret et effektivt og professionelt forløb for både køber og sælger. Halberg Properties har været en yderst samarbejdsvillig part, og vi værdsætter det tillidsfulde samarbejde gennem hele processen. Svendborg oplever i disse år en markant fremgang med stigende tilflytning, lav tomgang og høj efterspørgsel på kvalitetsboliger – og Garvergaarden passer præcist ind i den udvikling” fortæller indehaver ved Nordicals Fyn, Niels Peter Nøddeskou-Fink.
Seneste artikler
125 boligenheder i Odense solgt for trecifret millionbeløb
Nordicals fortsætter væksten i 2025
Nordicals udpeget som rådgiver på Nykredits porteføljesalg af Spar Nords ejendomme
Nordicals formidler salget af 66 nybyggede rækkehuse i Sorø
Bud på det nye år: Højere lejeniveau og flere investorer i Odense
Til top