Historisk købmandsgård solgt i Roskilde

   

Historisk købmandsgård solgt i Roskilde

Sag | 14.02.2025

Nordicals Sjælland har netop formidlet salget af Bryggergården i Roskilde. Salget er et eksempel på en stigende interesse for sjællandske byejendomme med blandet bolig og erhverv

I Roskilde er den historiske restaurant Bryggergården på Algade 15 netop blevet solgt. Ejendommen er en af Roskildes største købmandsgårde med et samlet areal på 4000 kvadratmeter fordelt på 36 lejemål, hvoraf 13 er erhverv og 23 boliger – alle udlejet. Ejendommen rummer mere end 450 års historie og charme.

Kenneth Hansen fra Nordicals Sjælland formidlede salget af den historiske ejendom, der havde stor betydning for sælger, der bestod af et lokalt søskendepar.

”Det er en speciel oplevelse at få en ejendom af den kaliber til salg, hvor der er mange følelser involveret. Opgaven bestod i at finde en køber, der ville værdsætte Byggergårdens historie, charme og sjæl - men naturligvis til en salgspris der matchede de mange muligheder og den gode stand, selvom ejendommen er flere hundrede år gammel,” fortæller Kenneth Hansen.

Køber blev fundet i Nordicals Sjællands netværk og er en lokal søskendetrio. Efter en ukompliceret proces med stor velvilje fra begge parter blev selskabet bag ejendommen overdraget til køber i januar for en salgspris lidt under 100 millioner kroner.

Stigende interesse for blandet bolig og erhverv

Salget af Bryggergården er et eksempel på en opblomstring af interessen for byejendomme med blandet bolig og erhverv i sjællandske købstæder.

”Vi oplever en stigende interesse for byejendomme med detail eller andet erhverv i bund og bolig i top. Bryggergården er et eksempel blandt flere, vi allerede har formidlet, og vi har flere på vej de kommende måneder,” fortæller Kenneth Hansen.

Han tilføjer, at starten på 2025 generelt har været karakteriseret ved travlhed på det kommercielle ejendomsmarked.

Til top