Åbjergvej 7C, Holse St
5464 Brenderup Fyn

Sagsnr. 30992

Ejendomstype

Etageareal

Grund

Energiklasse

1.840 m²

4.513 m²

F

Kontantpris

Købspris pr. m²

Afkast

Årlig lejeindtægt

Årlig lejeindtægt pr. m²

Årlig driftsudgift

Årlig driftsudgift pr. m²

3.475.000 kr.

1.889 kr.

6,34 %

331.200 kr.

180 kr.

111.943 kr.

61 kr.

Blandet bolig/erhverv

Ejendommen er beliggende i Holse Stationsby, som er et mindre bysamfund, som ligger 2 km fra Brenderup på Fyn.

Bygningsmassen består af følgende:

Bygning 1:

Fritliggende parcelhus på 120 m² samt med 120 m² kælder fra år 1970. Opført i gule sten med eternittag. Der er nyere 3 lags plastvinduer i ejendommen. Der er 2 badeværelser (et nyere og et ældre), nyere hvidt køkken/alrum, pæne klik gulve, samt stor træterrasse til boligen. Herudover er der nydelig trappe til kælderen, som er i god stand - tæt på boligstandard, men ikke godkendt hertil. Der er egen vand og elmåler i ejendommen.

Bygning 2:

Lager/produktionsejendom på 492 m² samt med 190 m² indskudt tagetage - en meget regulær ejendom. Opført i røde mursten med ca. 3,2 meter i sidehøjde og 6,0 meter til kip. Isoleret og med god port, hvor der er tilkørselsrampe. Der er endvidere kølerum i ejendommen, som aktuelt er udlejet til depotrum. Det vides ikke om kølerummet er funktionsdygtigt.

Bygning 3:

En bygning som er opført i røde mursten med eternittag. Opført i 1978 og senere moderniseret bolig. Bygningen er indrettet til kontor/folkerum og lager/værksted i stueplan, som udgør 346 m², samt en bolig på 256 m² på 1 sal. I boligen er der et meget flot flisebadeværelse med spa, 2 stk. lidt ældre badeværelser, flot nyt hvidt elementkøkken samt nydelige stuer og værelser (8 vær. lejlighed).

Bygning 4:

Bygning fra 1987, som er indrettet til lager med port samt fyrrum til den samlede ejendom og udgør ca. 221 m² (BBR angiver 436 m², hvilket ikke er korrekt).

Den samlede ejendom opvarmes med ca. 10 år gammelt pillefyr. De 2 boliglejere betaler et rimeligt varmeforbrug på kr. 15.000 henholdsvis kr. 30.151 om året (der er ikke målere i lejemålene). Lejer i den store bolig 7C betaler el og vand efter bimåler. Der foreligger tilsagn fra Varmepumpepuljen på kr. 17.000 til installation af luft til vand pumpe i boligen i 7C.

Der skal bemærkes, at ejendommen hidtil har været anvendt til honningproduktion, lager og pakkeri. I dag er erhvervsdelen delvist udlejet til 12 mindre og 2 store rum (årlig lejeindtægt kr. 166.800). Der er i alt 15 separate og aflåste depotrum på 8 - 15 m2 pr. stk udover de 2 store rum. Disse depotrum ligger dels i bygning 3 og 4 og lidt i bygning 5. En køber vil selv kunne disponere over temmelig store arealer - skøn 600 - 700 m² inkl. kontoret og primært bygning 5. Køber kan overtage truck inkl. i prisen.

Læs mere

Vil du vide mere?

Niels Jørgensen

nij@nordicals.dk

+4551252825

Kongensgade 27, 1. sal, 5000 Odense C

+4566138060

5000@nordicals.dk

Besøg vores mæglerside

Lignende ejendomme

Til top